Tuesday, July 23, 2024
HomeBotaTurqia sanksione Izraelit, kufizon eksportin e mallrave: Derisa të shpallni armëpushim në...

Turqia sanksione Izraelit, kufizon eksportin e mallrave: Derisa të shpallni armëpushim në Gaza

Turqia ka vendosur sanksione ndaj Izraelit, duke vendosur kufizime në eksportin e produkteve nga 54 kategori të ndryshme, deri në shpalljen e një armëpushimi në Gaza.

Lajmi u bë i ditur nga Ministria Turke e Tregtisë, ndërsa masat do të hyjnë në fuqi menjëherë.

Autoritetet njoftuan se kufizimet do të përfshijnë produktet e hekurit dhe çelikut, pajisjet dhe produktet e ndërtimit, makineritë dhe disa kategori të tjera.

Turqia është kundër Izraelit dhe luftës në Gaza dhe ka bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm.

RELATED ARTICLES

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lajmet e fundit

Recent Comments