Tuesday, July 23, 2024
HomeLajmeTaravari përkujton 580 vjetorin e Kuvendit të Lezhës

Taravari përkujton 580 vjetorin e Kuvendit të Lezhës

Lideri i Aleancës për Shqiptarët dhe Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari njëherit dhe kndidat për president nga koalicioni VLEN përmes një postimi në faqen e tij zyrtare në facebook ka përkujtuar 2 marsin e vitit 1444 kur u mbajt Kuvendi i Lezhës.

Postimi i plotë:

Besëlidhja e Lezhës e 2 marsit të vitit 1444

Besëlidhja e Lezhës, e njohur edhe si “Lidhja Shqiptare e Lezhës”, ka të bëjë me Kuvendin e Princërve Shqiptarë të viteve 1444, të cilët me nismën e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut, i cili një vit më parë ishte kthyer në Krujë me qëllim që të bashkonte forcat e principatave shqiptare për kundërvënie Perandorisë Osmane.

Lidhja e Lezhës në historinë shqiptare shënon një hap përpara bashkimit të tokave shqiptare në një shtet të përqendruar, me të cilin arrin pikën kulmore tradita shtetërore në mesjetën shqiptare.

Mbi parimet e Lidhjes së Lezhës, katër shekuj më vonë ishte themeluar edhe Lidhja Shqiptare e Prizrenit dhe Besëlidhje të tjera autentike kombëtare, të cilat bazoheshin në kodeksin shqiptar të organizimit për mbijetesë në kushte dhe rrethana të caktuara të historisë, ka përfunduar Taravari.

RELATED ARTICLES

Lajmet e fundit

Recent Comments