Friday, June 14, 2024
HomeKryesoretTaravari, Mexhiti, Gashi dhe Sejdiu takuan zyrtarët e Sllovenisë për Ballkanin Perëndimor...

Taravari, Mexhiti, Gashi dhe Sejdiu takuan zyrtarët e Sllovenisë për Ballkanin Perëndimor dhe Çështje të BE-së

Sot, në selinë e Lëvizjes Demokratike, kandidati për president nga radhët e koalicionit opozitar VLEN, Arben Taravari bashkë me liderët dhe përfaqësuesit e partive të koalicionit VLEN, Izet Mexhiti, Afrim Gashi dhe nënkryetari i Lëvizjes Besa, Blerim Sejdiu realizuan takim me Anzhej Frangesh, i dërguar i posaçëm i Sllovenisë për Ballkanin Perëndimor dhe Drejtor i Përgjithshëm për Çështjet e BE-së në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Sllovenisë.

Fokus i takimit ishin zhvillimet politike në vend dhe rajon, zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare dhe e ardhmja evropiane e vendit. Në këtë drejtim liderët e koalicionit VLEN siguruan Frangesh, se koalicioni VLEN, si fitues i zgjedhjeve parlamentare të 8 majit dhe si qeverisje e ardhshme, do të dedikojë tërë kapitalin e saj politik në realizimin e menjëhershëm të ndryshimeve kushtetuese, përmbyllejn e sukseshme të negociatave për anëtarësim në BE, dhe rritjen e kohezionet me vendet evropiane në sektorë kyç siç janë shteti i së drejtës, infrastruktura dhe zhvillimi i gjithëmbarshëm shoqëror.

Liderët e VLEN-it falënderuan Frangesh për rolin jetik të Sllovenisë në avancimin e integrimeve euro-atlantike të Maqedonisë së Veriut dhe të Ballkanit Perëndimor, përfshirë ruajtjen e sigurisë dhe përshpejtimin e zhvillimit ekonomik.

Ndryshe, në takim prezent ishin edhe bashkëpunëtorja e të Dërguarit të Posaçëm të Sllovenisë për Ballkanin Perëndimor znj. Maja Novak Drnovshçek si dhe Ambasadori slloven në Shkup, Gregor Presker.

RELATED ARTICLES

Lajmet e fundit

Recent Comments