Tuesday, July 23, 2024
HomeMaqedoniMaqedoni, të punësuarit në institucionet e kulturës nesër në protestë nëse sot...

Maqedoni, të punësuarit në institucionet e kulturës nesër në protestë nëse sot nuk iu paguhet rroga e marsit

Punonjësit e institucioneve të kulturës nga nesër nisin protestat, të cilat nuk do të ndalen deri në pagesën e pagës së muajit mars në përputhje me marrëveshjet kolektive. Siç njoftoi në konferencën e sotme kryetarja e Sindikatës së punëtorëve të kulturës Vera Atanasovska, paditë për vonesë në pagesën e pagave janë në proces, transmeton Portalb.mk.

Protestat do të zhvillohen çdo ditë nga ora 13:00 para Ministrisë së Kulturës.

“Nuk është paguar paga për muajin mars në kulturë. Janë shkelur të gjitha afatet ligjore dhe tre mijë punonjës të kulturës nuk janë paguar ende. Më telefonuan nga zyra e ministres së Kulturës ku më thanë se sot në orën 13 duhet të kemi një takim në Ministrinë e Financave. Nuk jam e informuar se për çfarë do të bëhet takimi, por menjëherë më pas kam marrë telefonata nga institucionet e kulturës se punonjës të Ministrisë së Kulturës kanë thirrur institucionet dhe kanë thënë se paga duhet të paguhet pa u përshtatur sipas kontratës kolektive” , theksoi Atanasovska në konferencën për shtyp para Ministrisë së Kulturës.

Sipas Atanasovskës, për pak ditë do të mbeten pa sigurim shëndetësor tre mijë punonjës të kulturës dhe familjet e tyre.

“Edhe sot, më 18 prill, nuk ka ende pagë për muajin mars. Të gjithë e dimë shumë mirë që sa herë që zbatohen marrëveshjet kolektive dhe bëhen premtime financiare, ato duhet të harmonizohen me Ministrinë e Financave. Ndërsa ministrja e kulturës më 1 prill nga i njëjti vend premtoi rritje pagash për muajin mars nëse më parë nuk kishte rënë dakord për të njëjtën rritje me ministrin e financave, tani kush e ka fajin për mospagesën e pagave në kulturë” , shtoi Atanasovska.

Sipas Atanasovska, kjo jo vetëm që kërcënon jetesën e atyre që janë të përkushtuar ndaj artit dhe kulturës, por cenon edhe integritetin e institucioneve tona kulturore.

“Pavarësisht arsyes, efekti mbetet i njëjtë – një fuqi punëtore kulturore e demoralizuar dhe një kulturë e reduktuar kombëtare në kolaps edhe para protestës dhe grevës”, sqaroi Atanovska.

Kryetari i Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë (LSM), Sllobodan Trendafilov, në konferencën e sotme për media tha se pagat duhet të paguhen sot sipas marrëveshjes kolektive. Ndryshe, siç tha ai, protestat do të nisin nesër.

Ai përmendi se nga sot do të varet nëse ato protesta do të jenë vetëm para Ministrisë së Kulturës apo edhe para Ministrisë së Financave.

“Para dy javësh ishim këtu dhe dëgjuam që ministrja e Kulturës jepte mbështetjen e plotë dhe thotë atë që thotë sindikata – pagat në kulturë po rriten me 12 për qind. Fatkeqësisht, dy javë më vonë ende nuk ka ndodhur dhe jemi të shqetësuar se rënia e pushtetit politik mbi kurrizin e këtyre punëtorëve është e papranueshme dhe nuk duhet të ndodhë në një shoqëri demokratike. Kuptohet se LSM në periudhën e kaluar ka treguar se nuk do të heshtim përkundër të gjitha presioneve që po i kemi në LSM, por edhe sindikatat”, tha Trendafilov.

Ai i bëri thirrje sot ministres së Kulturës që të bëjë të gjitha përpjekjet që pagat të derdhen në llogaritë e punonjësve të kulturës deri në fund të orarit të punës.

“Nëse jo, shihemi nesër në protestë, shihemi të nesërmen e kështu me radhë derisa të plotësohen kërkesat tona. Ne nuk kërkojmë bukë, kërkojmë rrogë, ndërsa kemi punuar tashmë për këtë rrogë, po punojmë edhe për rrogën e re të muajit që duhet ta marrim në muajin maj. Është e papranueshme që kjo të ndodhë me ne, sidomos 15 ditë para zgjedhjeve. Është e palejueshme të kërkojnë votën tonë 15 ditë para zgjedhjeve, duke mos na paguar siç duhet – flasim për rroga, jo për ryshfet dhe korrupsion. Nuk kanë justifikim, të ketë rrogë më së voni deri në fund të ditës, nëse nuk paguhet gjatë ditës së nesërme do të fillojnë protestat”, shtoi Trendafilov.

Kujtojmë se prej disa ditësh në grevë ndodhen edhe mjekët specializantë. Më 18 prill ata dënuan presionet me të cilat përballen nga klinikat dhe kolegët e lartë specialistë.

RELATED ARTICLES

Lajmet e fundit

Recent Comments