Friday, June 14, 2024
HomeBota“Lufta e Gazës mund të vazhdojë deri në fund të vitit 2024”

“Lufta e Gazës mund të vazhdojë deri në fund të vitit 2024”

Zyrtarët izraelitë paralajmërojnë për vazhdimin e luftimeve në Gaza për shtatë muaj të ardhshëm, ndërsa forcave izraelite i është thënë se kanë marrë kontrollin e 75 për qind të zonës tampon në kufirin Gaza-Egjipt.

Një zyrtar i lartë izraelit ka thënë se pret që lufta kundër Hamasit në Gaza të vazhdojë të paktën për pjesën tjetër të këtij viti.

“Luftat në Gaza do të vazhdojnë edhe për të paktën shtatë muaj të tjerë”, tha këshilltari i kryeministrit për sigurinë kombëtare, Tzachi Hanegbi, për radion publike izraelite Kan.

Ai tha gjithashtu se ushtria izraelite kishte marrë kontrollin e 75% të zonës tampon përgjatë kufirit Gaza-Egjipt, ndërsa po vazhdonte një sulm në qytetin jugor të Rafahut.

Banorët e Rafahut ndërkohë raportuan se kishte pasur më shumë sulme ajrore izraelite dhe se tanket kishin kryer bastisje në zonat qendrore dhe perëndimore përpara se të tërhiqeshin.

Një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi gjithashtu se spitali i fundit i Rafah ishte mezi funksional dhe se një “inkursion i plotë” nga trupat izraelite mund të çonte në mbylljen e tij dhe një numër “të konsiderueshëm” vdekjesh.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë të martën se trupat po operonin në një mënyrë “shumë të shënjestruar” kundër batalioneve të mbetura të Hamasit në Rafah, nga të cilat më shumë se një milion palestinezë janë larguar gjatë tre javëve të fundit.

Qeveria amerikane tha gjithashtu se nuk besonte se ishte duke u zhvilluar “një operacion i madh tokësor”, i cili mund të shkaktonte një ndryshim në politikën e saj për ndihmën ushtarake për Izraelin, raporton BBC.

Izraeli ka këmbëngulur se duhet të marrë Rafahun për të arritur fitoren në luftën e shkaktuar nga sulmi i paprecedentë i Hamasit në vend më 7 tetor, gjatë të cilit rreth 1200 njerëz u vranë dhe 252 të tjerë u morën peng.

Të paktën 36,170 njerëz janë vrarë në të gjithë Gazën që nga fillimi i konfliktit, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Javën e kaluar, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) urdhëroi Izraelin të “ndalojë menjëherë ofensivën e tij ushtarake dhe çdo veprim tjetër në Guvernatën Rafah, që mund t’i shkaktojë grupit palestinez në Gaza kushte jetese që mund të sjellin shkatërrimin e tij fizik në tërësisht ose pjesërisht”.

RELATED ARTICLES

Lajmet e fundit

Recent Comments