Monday, July 15, 2024
HomeBotaA mund të jetë Ekrem Imamoglu presidenti i ardhshëm i Turqisë? Ngjashmëritë...

A mund të jetë Ekrem Imamoglu presidenti i ardhshëm i Turqisë? Ngjashmëritë dhe ndryshimet me Erdogan

Kryetari i sapozgjedhur i Stambollit, Ekrem Imamoglu, doli pretendenti kryesor për “mbretërinë” e Rexhep Tajip Erdogan, pasi partia e presidentit turk humbi edhe një herë në zgjedhjet lokale.

Pas fitores dhe ruajtjes së pozicionit të tij në zgjedhjet komunale të së dielës, bazuar në një shumicë të madhe të votave të numëruara, 53-vjeçari Imamoglu shihet nga shumë analistë si një president i mundshëm i ardhshëm.

Ai ka shumë ngjashmëri me Erdogan: të dy kanë udhëhequr Stambollin, kanë rrënjë nga rajoni lindor i Detit të Zi. Në rininë e tyre, të dy ishin gjithashtu futbollistë të apasionuar.

Të dy burrat kanë një aftësi të fortë për të tërhequr votuesit, por kur bëhet fjalë për politikën ata janë shumë larg njëri-tjetrit. Vetë Imamoglu, një ish-biznesmen i martuar me tre fëmijë, ka thënë: “Idetë tona me Erdogan janë kryesisht të kundërta”.

Erdogan hyri në politikë me një parti islamike dhe ka reformuar shtetin laik që kur mori pushtetin në 2002.

Në të kundërt, Imamoglu iu bashkua Partisë Popullore Republikane (CHP), në vitin 2008 dhe u bë kryetar i qarkut Beylikdüzü të Stambollit në 2014. Suksesi i Imamoglu është për shkak të aftësisë së tij për të zgjeruar apelin e CHP-së për të tërhequr më shumë votues konservatorë.

Ai e vërtetoi këtë në vitin 2019, duke i dhënë partisë së Erdogan (AKP) humbjen e saj më të madhe në dy dekada, duke mundur kandidatin e saj jo një herë, por dy herë.

Një gjykatë e anuloi fitoren e tij në mars të atij viti, vetëm që ai të fitonte me një diferencë më të madhe në balotazhin e zgjedhjeve në qershor.

Kryebashkiaku i Stambollit krijoi një imazh në media duke drejtuar fushata virale në rrjetet sociale, të cilat nga njëra anë treguan profilin e tij, nga ana tjetër tronditën durimin e shumë votuesve.

Media shtetërore ndërkohë u përpoq ta portretizonte negativisht. Në janar 2022, media pro-qeveritare ishte e mbushur me imazhe të kamerave të vëzhgimit që e tregonin atë duke darkuar me ambasadorin britanik në një restorant peshku, ndërsa Stambolli përballej me një stuhi.

Problemet e tij janë shtuar nga fakti se Erdogan ka marrë meritat për shumë nga projektet kryesore që kanë modernizuar Stambollin në vitet e fundit.

Mosmarrëveshjet ligjore

Imamoglu është përballur me disa aventura ligjore. Pas fitores së tij në 2019, një gjykatës e dënoi me dy vjet e gjysmë burg, për fyerje të zyrtarëve publikë. Gjykata e Apelit ende nuk ka vendosur për këtë rast.

Rrjedhimisht, Erdogan u detyrua të jepte dorëheqjen si kryetar bashkie në vitin 1998, ndërsa në vitin 1999 u dënua me dhjetë muaj burg me akuzën e nxitjes së urrejtjes fetare dhe intolerancës racore.

Vitin e kaluar, një gjykatë tjetër hapi një çështje kundër Imamoglu me akuzën e manipulimit të tenderëve që mbart një dënim nga tre deri në shtatë vjet. Kritikët e Erdogan i shohin rastet si një përpjekje për ta penguar atë politikisht. Erdogan dhe AKP e tij e kanë mohuar sigurisht një pretendim të tillë.

Pavarësisht pengesave nga Ankaraja, siç i karakterizon Imamoglu, ai tha se partia e tij ka ofruar shërbime dhe zhvillim në Stamboll, një qytet me 16 milionë banorë që drejton ekonominë e Turqisë.

Stambolli është shumë larg nga provinca e Detit të Zi të Trebizondit, ku Imamaglou lindi në vitin 1970 dhe kaloi, siç thotë ai, një fëmijëri të lumtur mes “natyrës së gjelbër, detit dhe rrugëve prej guri”.

Ai studioi administrim biznesi në Universitetin e Stambollit, duke u diplomuar në vitin 1994, vitin kur Erdogan u bë kryetar bashkie përpara se të bashkohej me biznesin e ndërtimit të familjes së tij.

Imamoglu kujtoi së fundmi ditën kur ai dhe Erdogan u takuan për herë të parë. Në mesin e viteve 1990, pasi Erdogan u bë kryetar bashkie, ai vizitoi restorantin tradicional të qofteve të drejtuar nga i riu Imamoglu në lagjen Güngioren të Stambollit.

“Gjatë muajve të parë të mandatit të tij e kam pritur atë”, ka thënë Imamoglou. “Ai hante qofte në restorantin tim.

Unë nuk i kam marrë para. Ai nuk do ta paguajë atë faturë sa të jetë gjallë”.

Shumë analistë tani parashikojnë sukses të mëtejshëm për Imamoglun.

“Nëse këto zgjedhje nuk manipulohen, ai do të bëhet president në vitin 2028”, tha Ozer Senchar, kreu i firmës së sondazheve Metropoll, për Reuters para zgjedhjeve./ abcnews.al

RELATED ARTICLES

Lajmet e fundit